چطور میتینگ کوروش اتفاق افتاد؟

این پست نه تحلیلی تخصصی و علمی نه عکس و فیلم و نه کوبیدن و محکوم کردن شخص یا جریانی است.این مطلب فقط نوشته ای شخصی برآمده از دیدگاه یک دهه هشتادی غیر معمول درباره نحوه شکل گرفتن میتینگ کوروش است ! لطفا اگر علاقه ای ندارید نخوانید. ممنون ?

شاید شما هم وقتی مثل من خبر را خواندید خشکتان زد.نوجوانانی که سنشان از ۱۶ سال بیشتر نمیشد دور هم جمع شده بودند آن هم به چه تعداد !

البته من دیر فهمیدم.خیلی دیر.دلیلش هم واضح بود.خروجی رسانه ها همگی با هم ساکت شده بودند آن هم برای ۲۴ ساعت !

در هر حال،از لحظه ای که فهمیدم به عنوان کسی که جنون اطلاعات دارد در وجودم افتاد که چطور شد که اینطور شد؟

توییتر؟؟؟

در یکی از سایت ها خواندم منبع این مثلا میتینگ توییتر بوده.چنین احتمالی در همان نگاه اول رد شده است.جمعیت توییتر فارسی خودش کم است و جو آن به گونه ایست که هشتادی جماعت دوام نمی آورد.

اینستاگرام؟

بلافاصله گوشی را برداشتم و رفتم سراغ اینستاگرام.حدود بیست کلید واژه و هشتگ را سرچ کردم.در آن وسعتی که عکس ها نشان می دادند امکان نداشت اینستاگرام به تنهایی عامل این موضوع باشد.

تلگرام وارد می شود !

واضح بود که احتمالا عامل اصلی تلگرام بود.اما پس از دقایقی تحقیق تناقضی آشکار برایم نمایان شد.هرچه گشتم گروه یا کانال تلگرامی پیدا نکردم که عامل این موضوع باشد.این را میشد با عامل انتشار فردی و دهان به دهان در فضای مدارس برطرف کرد.

چیزی اشکال دارد.

پس از کمی کند و کاو بیشتر بر خلاف قبل با تعداد زیادی از پیج ها و کانال ها مواجه شدم که همه اینکاره بودند ! طبیعی بود که بعد از یک اتفاق به این بزرگی پیج ها و کانال های فیک بالا بیایند.اما مشکل اینجا بود که بیشتر آن ها فعالیت خود را مدت ها قبل شروع کرده بودند.و عجیب تر آن که از حدود یک ماه قبل این مثلا میتینگ در بیشتر آن ها تبلیغ شده بود.در این بین به یک کانال برخورد کردم که تعداد بالای اعضای آن این جرقه را در ذهنم زد که خودش است ! البته جالب بود که هیچ عکسی از دیروز در آن نبود و یک پیام با ادبیات خیلی متفاوت آخرین پیام آن کانال بود که می گفت به دلیل حراست و اینجور مسائل میتینگ ماجرای ما کنسل است که تاریخش هم مال همان دیروز بود.بعدش هم نه پیامی بود نه عکسی.کلا با روال سابقش فرق داشت.من با این نا آشنا نبودم.شاید دوستانی که با مرحوم نارنجی و شبگرد آشنا بودند نیز برایشان آشنا باشد!در واقع کنترل کانال از دست صاحبانش خارج شده بود.

یک چیز جالب !

البته در آن کانال ظاهرا مرحوم پست های دعوت به جریان اعتراض امتحانات سال سوم دبیرستان هم بود.پس منبع هردو یکی است !

چه آب بازی چه کوروش.یک جای کار می لنگد.

منبع کجا بود؟چطور چند جای مختلف با شیوه و گرداننده های مختلف می توانند یک میتینگ اینچنانی بسازند؟

واقعیت این است سوال بالا را غلط گفتم و در واقع چیزی که بالا خواندید جواب است.

کاری که نسل های گذشته نتوانستند بکنند.

دهه هشتادی ها و نیمه دوم دهه هفتادی ها نسل اعجاب آوری هستند.راز به وجود آمدن این میتینگ بدون سیستم اطلاع رسانی متمرکز این است که آن ها متفاوت از گذشتگان خود فکر می کنند.

آن ها بدون اینکه سر خود را زیر برف کنند بدون ترس از چیزی با هم ارتباط برقرار می کنند و یک هدف را دنبال می کنند.

 

راز پخش شدن این میتینگ بدون اینکه خیلی از شما متوجه شوید این بود که آن ها حاضر بودند خود را جزئی از جریانی بزرگتر کنند.کاری که قطعا خیلی از شما نمی کنید.

به بیان واضح تر و غیر حماسی تر (!) جواب آن تناقض ها این بود که جریان های کوچک و هم هدف با دیدن جریان بزرگتر خود را جزئی از آن می کردند و اینگونه یک سیستم غیر متمرکز کار صد سیستم متمرکز را انجام داد.

با دستانی خالی تر از دیگران

و جالب است آن ها این کار را با تلگرام انجام دادند.نه توییتر.اگر کمی فکر کنید و مقایسه کنید محیط توییتر برای راه انداختن جریان و پخش کردن آن بسیار ساده تر از محیطی مثل تلگرام است اما آن ها این کار را کردند.

این شروع بود

این هشتادی ها خودشان نمی دانند چه چیز هستند !

اما ماجرای کوروش این را به آن ها نشان داد که می توانند کار های خاصی بکنند.شاید راه انداختن یک میتینگ چندان کار خاصی به نظر نیاید اما فراموش نکنید ما در ایران هستیم.هر کس راه خودش را می رود.

با این حساب از فردا باید شاهد راه افتادن صفحاتی متعدد با عنوان میتینگ فلان شهر باشیم !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *