توییتر و اهمیت آن در ایران

سلام

امروز بعد از مدت ها رصد و فعالیت در توییتر تصمیم دارم تحلیلی بر توییتر فارسی و اهمیت و نقشش در ایران بنویسم.

کسایی که در توییتر بودن یا هستن میدونن که حجم بسیار بالایی از مطالب منتشر شده در کانال های تلگرامی از توییتر هستن و بر همه ما هم مشخصه که کانال های تلگرامی امروز نقش زیادی در فضای رسانه ای کشور دارن.

این موضوع هم مشخصه که رسانه ها در واقع چشم مردم هستن و مردم بر اساس اطلاعاتی که از اون ها میگیرن فکر میکنن.این دقیقا اهمیت رسانه و توییتر هست.

خب رسانه ها و طبعا کانال های تلگرامی جبهه گیری های خاصی دارن و اخبار رو فیلتر و بعد منتشر میکنن یا به نحو دلخواه خودشون این کار رو میکنن اما از حدی به بعد این موضوع امکان نداره.

همه این هارو گفتم که برسم به اینکه منبعی به نام توییتر که بسیاری از محتوای حال حاضر رسانه ای کشور اونجا تولید میشه چقدر اهمیت داره.

برای دوستانی که نمیدونن، توییتر یک مثل بقیه شبکه های اجتماعی امکان به اشتراک گذاشتن محتوا با بقیه رو به شما میده اما به شیوه خودش.شما میتونید در قالب پیام های ۱۴۰ کاراکتری این کار رو بکنید و این محدودیت کاراکتر و فضای کاربری توییتر امکان این رو به کاربر میده که تعداد پیام (توییت) های زیادی رو به اشتراک بذارید.

حالا که فهمیدیم توییتر چی هست و چه اهمیتی دارم از چند نظر بررسیش خواهیم کرد.

مخاطبان

وقتی به کاربران توییتر نگاه می کنیم میبینیم تعداد زیادی از فعال های سیاسی اجتماعی در اون فعال هستن و محتوا منتشر میکنن.مثل روزنامه نگار ها و فعالان سیاسی و…

در مرحله بعد کاربران دیگه ای رو میبینیم که نقش موثری در محتوا های توییتر دارن و پرطرفدارن اما با یک شخصیت حقیقی و واقعی وارد نشدن.حالا این محتوا ها میتونه هک و امنیت باشه میتونه بازتاب فضای توییتر باشه یا حتی طنز و شوخی.

قسمت آخر هم کاربران عادی هستن که همین دسته هم خودش درجه های زیادی داره از نظر محبوبیت و تاثیر اون ها در جو توییتر.

جو عمومی

جو عمومی توییتر خاص هست.تا چند سال پیش شما اگر با یک عقیده مشخص و معرفی شده خاص که باب طبع جو عمومی توییتر نبود وارد میشدید کاملا از فضای اونجا رونده میشدید.این نشانگر شرایط خاص اجتماعی هست که در ادامه در بخش فشار اجتماعی دربارش حرف میزنیم.

این جو خاص باعث میشه بعضی افراد نتونن وارد توییتر بشن.مثلا اخیرا بحثی در توییتر باب شده بود که کاربران اینستاگرام در حال ورود به توییتر هستن و حالا تفسیر های متفاوتی بود که اینا فلانن و یجورین و …

امروزه بر خلاف چند سال پیش جو توییتر دچار چند قسمتی شده و عقیده هایی که تا چند سال پیش جایی در توییتر جایی نداشتن، برای خودشون حلقه های اجتماعی خودشون رو دارن و در توییتر فعالیت میکنن.

بخش بزرگی از این اتفاق به خاطر توصیه چند سال پیش آقای خامنه ای درباره ی حضور بچه مسجدی ها و … در شبکه های اجتماعی (به نظر میاد مخصوصا به توییتر اشاره بوده) هست.

حالا موضوعی که جالبه این هست که در اوایل ساخته شدن توییتر مخاطبان اون اغلب فعالین اجتماعی و مشخصا مخالف های خارج از کشور و داخل از کشور بودن و به همین دلیل، جو عمومی توییتر به این سمت گرایش داره.این موضوع در سال ۸۸ که توییتر شد مرکز هماهنگی گروه های مخالف تشدید شد.

البته ای به معنای جو کاملا سیاسی توییتر نیست اما این موضوعات حضور پر رنگ تری در توییتر دارن.این خودش یک ظرفیت بزرگ برای انتشار عقاید سیاسی رو ایجاد میکنه.

شرایط کاربری توییتر خیلی بهتر از بقیه شبکه ها هستن برای حضور و انتشار عقاید سیاسی.

جدا از این مسائل، کاربر های فعال و برجسته توییتر عموما رفتاری متفاوت تر از جو عموم جامعه دارن (این به معنای متفاوت بودن اون ها در بیرون نیست).

بقیه کاربر ها و فعالیت های توییتر هم میشه حرف های روزانه و حرف های تاثیرگذار و مسخره بازی و دعوا و …

نقش و اهمیت توییتر

با توجه به جو کلی توییتر که به کدوم سمته، هر از چند گاهی کاربران توییتر هشتگ هایی میزنن در حمایت از فلان زندانی سیاسی یا اعتراض به فلان تصمیم.

هر از گاهی این حرکت ها تاثیر هم داشته و دلیل تاثیرش هم مشخصه.وقتی در توییتر فارسی یک حرکت اعتراضی ترند جهانی میشه (اون هشتگ جزو محبوب ترین های جهان میشه) طبعا رسانه ها هم اون حرکت رو یک حرکت عظیم از طرف کل ملت ایران بازتاب میدن که باعث فشار هایی میشه در حالی که مشخصه جو عمومی توییتر کاملا متفاوت از عموم جامعست!

این مشکلات و مسائل و جریانات ۸۸ باعث شد تا جریان های مذهبی و اینوری هم به هر نحوی که شده جای خودشون رو در توییتر باز کنن که با بدبختی های فراوان این اتفاق افتاده.

یکی دیگه از دلایلی که باعث این حرکت شد همون دلیل اول مطلب درباره منبع بودن توییتر هست.توییتر اگر کاملا به یک سمت رفت و موند، قطعا این فضای رسانه رو دچار اختلال میکنه.

فشار اجتماعی توییتر

در چند تا تحقیقات من موارد خیلی جالبی مشاهده شد درباره تغییر رفتار کاربر بعد از مدتی از ورودش به توییتر.

به نظر میرسه این جو توییتر به قدری خاص و قوی هست و از طرفی تحسین شدن در توییتر خیلی شیرینه برای کاربر که باعث تغییراتی در عقاید و تفکرات بعضی از کاربران میشه.

پدیده ای در توییتر به نام باند بازی وجود داره که در اون تعدادی از کاربر ها به طور مخفیانه با هم سر بعضی مسائل به طور هماهنگ کار میکنن و اینطور به نظر میرسه که واقعا در فلان موضوع همه خیلی متحد و یک نظرن.

این باند بازی ها تاثیر جالبی رو بعضی کاربر ها داشته.ظاهرا کاربر تازه وارد و از همه جا بی خبر با یک دستی بعضی کار ها و حرف ها روبرو میشه و با اومدن عوامل دیگه، به مرور دچار تغییر عقاید میشه.یکی از اون عوامل دیگه در واقع ترس از هجو شدن توسط کاربران دیگه هست که خیلی موثر و به جا هست چون عقاید خاص اونجا بی رحمانه هجو میشن.

فیلتر ماندن توییتر

با وجود اینکه برادران حوزه و مسجد ریختن توی توییتر اما توییتر همچنان توییتر فیلتر هست.

البته خیلی ها از سر تا پای حکومت و دولت سعی کردن توییتر رو رفع فیلتر کنن اما تا الان نشده.توییتر نه تنها در ایران بلکه در جهان از اهمیت خاصی برخورداره.

احتمالا مخالفان رفع فیلتر توییتر بر این نظر هستن که رفع فیلتر این شبکه ی اجتماعی باعث ورود عقاید درون توییتر به جامعه میشه و خطرناکه و موافقان هم میگن این ورود مردم باعث متعادل شدن جو توییتر میشه که خیلی هم مفیده.

جالبه که وقتی به کاربران توییتر نگاه میکنیم میبینیم خیلی ها مخالف رفع فیلتر توییتر هستن چون توییتر رو جایی دنج و دور از عموم جامعه برای خودشون میدونن.

توییتر در تلگرام

برای مبحث آخر، میخوام به موضوع ورود توییتر به تلگرام اشاره کنم.

با ورود تلگرام به ایران کسانی که قصد انتقال محتوای خاص خودشون به مردم رو داشتن فرصت رو عالی دیدن اما مشکلاتی وجود داشت.

تا قبل از ورود تلگرام و کانال های تلگرامی، میشه گفت توییتر بهترین جا برای انتقال عقاید بود اما با ورود تلگرام این شرایط عوض شد.یک مسنجر با قابلیت عالی اطلاع رسانی که فیلتر هم نیست و روز به روز افراد بیشتری بهش میپیوندن! واقعا کی از این میگذره؟

با این حال باز هم توییتر به خاطر نوع انتقال پیامش بستر مناسب تری بود.اتفاقی که در اینجا افتاد این بود که فید های توییتری تلگرام به وجود اومدن به این صورت که بعضی ها دستی و بعضی ها هم به صورت اتوماتیک و با بات هایی پیام های خاص توییتر رو به تلگرام منتقل کردن و اینجوری کانال هایی مثل توییتر فارسی و … به وجود اومدن.

بعد از این ماجرا مردم با توییتر آشنا تر شدن اما به خاطر بعضی مسائل از جمله فیلتر بودنش وارد اون نشدن و در عوض در کانال های تلگرامی ماهیت توییتر رو تقلید کردن که خیلی هم شیوه پر طرفداری شد.

ممنون که این پست رو خوندید، اگر جایی رو میخواید اصلاح کنید یا نظر و تجربه ای دارید در کامنت ها با ما در میون بذارید 🙂

3 دیدگاه در “توییتر و اهمیت آن در ایران

  1. سلام
    دیدگاه تون در مورد هدف افراد مخالف با رفع فیلترینگ توییتر یه مقدار عجیب بود 😶
    باید به این نکته توجه داشته باشید که در صورت ورود عمومی ایرانیان به توییتر، (با توجه به روحیه ایرانیان) بسیاری از ترندهای توییتر رو اونها رقم خواهند زد و قطعاً بسیاری از تفکرات ملی ایرانیان از جمله آزادی در انتخاب حکومت به جهان شیوع پیدا می کنه! و این موضوع قطعا برای صاحبان خودخواه و رسانه های اصلی جهان و در واقع صهیونیزم جهانی، کاملا نگران کننده است! بدلیل همین موضوع با جاسوسانی که در ایران دارند، تا به حال موفق به فیلتر این شبکه اجتماعی مهم شده اند!

  2. سلام
    دیدگاه تون در مورد هدف افراد مخالف با رفع فیلترینگ توییتر یه مقدار عجیب بود 😶
    باید به این نکته توجه داشته باشید که در صورت ورود عمومی ایرانیان به توییتر، (با توجه به روحیه ایرانیان) بسیاری از ترندهای توییتر رو اونها رقم خواهند زد و قطعاً بسیاری از تفکرات ملی ایرانیان از جمله آزادی در انتخاب حکومت به جهان شیوع پیدا می کنه! و این موضوع قطعا برای صاحبان خودخواه رسانه های اصلی جهان و در واقع صهیونیزم جهانی، کاملا نگران کننده است! بدلیل همین موضوع با جاسوسانی که در ایران دارند، تا به حال موفق به فیلتر این شبکه اجتماعی مهم شده اند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *