مقایسه یوتیوب و اینستاگرام،آموزنده در مقابل زیبای مخرب

سلام!

چند وقتی هست که آمار یکی از مراکز آماری معتبر انگلستان درباره میزان مفید بودن شبکه های اجتماعی در فضای مجازی میچرخه و نتیجش جالبه!

مفید ترین شبکه اجتماعی که یوتیوب هست در ایران فیلتره و مخرب ترین اون ها که اینستاگرام هست در دسترس !

امروز میخوایم نگاهی بندازیم که در جامعه ما هم همین ترتیب صدق میکنه؟

آموزنده ی فیلتر

یوتیوب کم و بیش تا قبل از سال ۸۸ در ایران قابل دسترس بود، اما از اون زمان کاملا در ایران مسدود شده.اما محتوای یوتیوب چیه که انقدر مفید شناخته میشه؟

در واقع جواب اینه که همه چیز!

یوتیوب پر از فیلم های آموزشی در همه زمینه ها، تحلیل های زیبا و مصور درباره همه چیز، و اخبار و سرگرمی های جالبه !

وقتی درباره فیلم های آموزشی در یوتیوب حرف میزنیم، منظور ما آموزش های قدم به قدم با کلی، درباره مسائل روزمره تا پیچیده ترین علوم جهان هست.اینکه بهترین نحوه شکستن یک تخم مرغ چجوریه تا آموزش ساخت لیزر و ربات و برنامه نویسی.چیز هایی که در ایران با کیفیت بسیار پایین تر با قیمت های عجیب عرضه میشن.مطالبی که حتی در خیلی هاشون لازم نیست چندان به انگلیسی مسلط باشید.

و یوتیوب رو میشه بهترین شبکه اجتماعی از نظر سرگرمی دونست.تسهیلات خاص یوتیوب برای تولید کننده های محتوا که بعدا بیشتر دربارش خواهیم گفت باعث شده تا یوتیوب در کنار آموزنده بودن خیلی هم سرگرم کننده باشه.

مخرب پرطرفدار!

در مقابل،اینستاگرام که در کشور ما قابل دسترسه و خیلی هم محبوب نوجوانان هست یک شبکه اجتماعی واقعا مخربه.چرا؟

از دلایل مخرب بودنش توانایی عجیبش در ساخت سلبریتی و نفوذ زیادش در زندگی شخصی آدمه.یوتیوب برای نشون دادن زندگی شخصی شما انقدر ها نمیتونه خوب باشه ولی اینستاگرام چرا.مردم در اینستاگرام از غداشون،خونشون،نحوه زندگیشون،دوستاشون و هزار چیز دیگه تصویر میذارن.اما چه تصاویری؟

محبوب برای دروغ گو ها

شاید فکر کنید دروغ های اینستاگرامی مردم از زندگی هاشون فقط در ایرانه،اما این یک موضوع جهانی هست.اینستاگرام با فراهم کردن محیط مناسب برای بروز دادن یک میل درونی که شو آف و پز دادن هست،باعث شده بسیاری از افراد با گذاشتن گزینشی قسمتی از زندگی خودشون در اینستاگرام یک دروغ زیبا رو به عنوان خودشون معرفی کنن.این موضوع همون قدر که برای اون فرد و جامعه مشکل آفرینه، برای کسی هم که تحت تاثیر اون قرار میگیره و اونو باور میکنه مضره.این تقریبا مهم ترین دلیل مخرب بودن اینستاگرامه و با توجه به اینکه بیشتر مخاطبان این شبکه اجتماعی نوجوانان و جوانان هستن منطقیه.مسلما با استفاده درست از این شبکه اجتماعی به قول معروف میشه تهدید هارو تبدیل به فرصت کرد  (:دی).اما همچین شبکه اجتماعی آیا با یوتیوب قابل مقایسه هست؟

ما در اینجا نمیگیم که اینستاگرام یک شبکه اجتماعی بده و باید به جاش از یوتیوب استفاده کرد، چون محیط این دو متفاوته.اما کمبود محتوایی که منبعش یوتیوب هست باعث زیاده روی ها در یک محیط مناسب به نام اینستاگرام میشه.با فیلتر شدن یوتیوب در واقع تعادل بین این دو محیط بهم خورد و مشکلاتی که ما امروز میبینیم به وجود اومد.

انتقال یوتیوب به اینستاگرام و تلگرام؟!

در این وضعیت تلاش هایی شده تا محتوا های برگزیده یوتیوب به تلگرام و اینستاگرام آورده بشن،اما این تلاش ها منطقی هستن؟

در واقع ما از یک جامعه و شبکه اجتماعی و فضای درون اون حرف میزنیم.علاوه بر این،محتوای گزینشی درباره یوتیوب یک چیز اشتباه هست،چرا که یوتیوب انقدر بزرگ و جامع هست که هر فرد محتوای سفارشی و خاص خودش رو استفاده میکنه.این اشتباهات تکرار شدن اما در ابعاد بسیار بزرگتر:

یوتیوب های وطنی!

یوتیوب های وطنی با فیلتر شدن یوتیوب پا به عرصه وجود گذاشتن و مسئولان هم با امید اینکه این نمونه های وطنی بتونن جای نسخه اصلی رو بگیرن اجازه دادن تا به سرعت پیشرفت کنن.اما آیا این استارتاب های وطنی میتونن جای یوتیوب رو بگیرن؟

جواب یک نه ی بزرگ هست.کافیه نگاهی به تنوع محتوا در آپارات و جامعه اون بندازید.به نظر شما رویای یوتیوب استار شدن با رویای ستاره آپاراتی (!؟) قابل مقایسه هست؟

یوتیوب در واقع یک جامعه و شبکه اجتماعی خاص هست که با امکانات و تشویق های بسیار زیادش کاربرانش رو تشویق به تولید محتوا و رقابت میکنه.اما این موضوع چقدر در جایی مثل آپارات جا داره؟آیا راز موفقیت یوتیوب فقط همینه که فیلم رو هاست میکنه تا شما برید ببینید؟شبکه اجتماعی شامل مسائل پیچیده تری هست!

یوتیوب بدون محتوا های خاصش هیچی نیست.درسته که ما شاهد تلاش هایی مثل برنامه های اینترنتی در این زمینه بودیم اما باز هم یک شوخی بزرگ هستن این یوتیوب های وطنی.

محتوای غیر اخلاقی در اینستاگرام و یوتیوب

صد البته که محتوای غیر اخلاقی در کشور ما با بقیه نقاط دنیا فرق داره،اما کدوم یک بیشتر مراقب جامعشون هستن؟

در هر دو محتوای پورنوگرافی و خشونت آمیز ممنوعه اما آیا فیلتر کردن یوتیوب به بهانه محتوای غیر اخلاقی در مقابل اینستاگرامی که درش محتوای غیر اخلاقی وطنی (!) تولید میشه یک چیز مسخره نیست؟!

اینستاگرام همونطور که در ابتدای مطلب هم گفته شد استعداد بالایی در تبدیل افراد به سلبریتی داره.و دنیا هم پر از آدم هایی که میخوان سلبریتی باشن!

امنیت ملی در یوتیوب

شاید زمانی بود که میگفتن فیلم هایی که چندان برای حکومت جالب نیست در یوتیوب منتشر میشه، اما امروز با وجود این همه کانال تلگرامی و فیدخوان های توییتری واقعا چیزی می مونه که بشه جلوی پخشش رو گرفت؟یوتیوب دیگه یک تهدید برای امنیت ملی (ملی؟) نیست.

یوتیوب استار ها در مقابل سلبریتی ها

شاید گفته شه در یوتیوب هم یوتیوب استار ها هستن مثل سلبریتی ها در اینستاگرام، اما اینجا یک تفاوت به خوبی مفید تر بودن یوتیوب رو ثابت میکنه:

یوتیوب استار ها در واقع با تولید محتوای مناسب یوتیوب استار میشن اما اینستاگرام؟ این به خوبی محتوا محور بودن یوتیوب رو نشون میده.

شبکه اجتماعی که محیطش محتوا محور باشه قطعا آموزنده تر هست!به نظر شما در جایی که رقابت بر سر محتوای بهتر هست فواید بیشتری هست یا در جایی که رقابت بر سر اینه که چجوری دروغی رو قشنگ نشون داد که همه باور کنن!؟

بنابراین…

همین موضوع محتوا محوری باعث شد تا تصمیماتی در زمینه باز شدن یوتیوب برای دانشگاه ها گرفته بشه اما آیا مردم عادی نمیتونن از محتوای اون استفاده کنن؟

در عصری که پیشرفت و نفوذ تکنولوژی از دست ما خارجه و شبکه های اجتماعی در همه ابعاد در جامعه نفوذ کردن،آیا ما با بستن گزینشی اون ها تعادل جامعه رو به هم نمی زنیم؟

در کشور ما هزار تا مسئول و مقام به نفوذ محتوای نامناسب در بین نوجوانان اعتراض دارن و تقصیر رو میندازن به گردن فضای مجازی.آیا اگر یوتیوب فیلتر نیود این حجم بزرگ از محتوای آموزنده باعث تعادل محتوایی در بین اقشار مختلف جامعه نمی شد؟

رویای محتوای ایرانی در یوتیوب

موضوع ناراحت کننده اینه که حتی در صورت رفع فیلتر شدن یوتیوب در ایران، به دلیل عدم وجود امکانات خاص یوتیوب در ایران هنوز هم خیلی با تولید محتوای مناسب ایرانی فاصله خواهیم داشت.فعلا ما در زمینه تولید محتوا در یوتیوب محدود به رقص دختر دبیرستانی و رقص آخوند زورگو (دلاوران سایبری، آخوند زورگو گفتار اونا هست.ما ازوناش نیستیم عزیزان :دی) در پارتی شبانه هستیم و حالا حالا ها باید تاوان این تصمیم اشتباه رو بدیم.

امیدوارم مفید بوده باشه،کپی با ذکر منبع آزاد!

موفق باشید 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *